Výroba sádrové formy- ala tyglík

19. května 2013 v 11:15 | Naso |  Wootz
Tak jsem zde znovu s tím jak vyrobit sádrovou formu na tavící tyglík. Sádrové formy se používají ve velkovýrobě pro výrobu keramiky. Technika výroby je litím licí břečky. Jednoduše řečeno jde o to, že vyschlá sádra má nasákavou schopnost a táhne vodu. S tím jak sádra táhne vodu, unáší i částice keramiky, která se přilepí na stěnu samotné formy. Takže máme formu, máme licí hmotu. Nalijeme do formy a odčasujeme. Př: Naliju počkám cca 5 minut a vytvoří se 1cm stěna. Poté přebytek sliju zpátky do gbelíku s licí hmotou a počkám až střep zaschne do kožovitého stavu cca 1-2 dny.

Tento postup do značné míry umožnuje výrobu složitějších tvarů, v krátkém čase. Co se týče tyglíku, tak se jedná o jednoduchý tvar, ale časově to vychází daleko lépe, než výroba tyglíku na hrnčířském kruhu. Navíc hmotu, kterou jsem si namíchal, tak jde velice obtížně točit na kruhu, takžýe je nepoměrně snažší jí odlít do formy. Licí břečka by měla mít takovou hustotu, aby jednotlivé pevné částice neklesaly ke dnu, ale aby se držely na svém místě. Teď převážně mluvím o ostřivech, plnidlech apod.

Postup výroby:

1. Je potřeba si rozmyslet jak velký tyglík budeme potřebovat, to se provede propočty na určitou váhu vsázky. V mém případě to je cca velikost A6 pro cca 2,5-3kg oceli. Záměrně jsem volil větší velikost. A to protože k tavbě se přidávají další věci, jako uhlík, sklo, tavidla apod. Které zvětšují samotný objem vsázky.

2. Pohledat v okolí (hypermarketů a jiných obchodů, vhodný tvar). Já ho našel v obalu pro orchidee.

3.Připravit si separační látku. V mém případě obyč. jádrové mýdlo (Jelen). Nastrouhat, trochu vody a zahřát. Vznikne gelová voda z mýdla. K tomu štetec aby se dalo nanášet a člověk nebyl zapatlaný. Separační látka nám slouží k tomu aby se sádra pevně nepřilepila k povrchu a aby šla snadno oddělit.

4. Přípravek na výrobu forem. Jedná se o 4 desky zbité tak aby se daly do vějíře stáhnout stužidly k sobě.

5. Výroba samotné formy


Prvně jsem vzal květináček a vnitřní prostor vyskládal kousky keramiky. Tím sem vyplnil prostor a po odlití nemá květináček snahu plavat. Je jednoduše zatížený. Vrchní vrstvu jsem vymazal jílem tak aby nebyla žádná fuga, aby mi do vnitř případně sádra nevklouzla. A povrch jsem natřel separační látkou. Květináček jsem ustavil do přibližné velikosti samotné formy a nastavil si přípravek tak aby držel po kupě. Samotný květináček jsem vypodložil kousky keramiky tak aby byl ve vodorovné poloze, (špatně se to odhaduje). Doskládal kousky keramiky, abych vyplnil prostor co nejvíce. Zbytek jsem povrchově zamazal jílem, přesně do poloviny květináčku. Pohrál jsem si s tím aby tento výmaz byl co nejvodorovnější a utěsnil veškeré štěrbiny kudy by mohla utéct sádra. Z tvárného výmazového jílu jsem udělal kuličky, pomocí kterých jsem vytvořil zámky. Opačně jsem udělal zámky vtlačením a poupravil. Již je forma připravena na odlití první poloviny.6. Vše důkladně potřít separační látkou, v mém případě rozpuštěným mýdlem. Toto je velice důležitá část, protože když to neuděláme tak se nám květináček, případně jiné části přilepí k sádrře a nepůjdou oddělit, případně hrozí zničení formy nebo formovaného výrobku.
7. Volba sádry nejlépe je volit tu nejkvalitnější sádru, tedy sádru pro modelářské účely a je jedno jestli je šedá, nebo bílá. Každopádně je zapotřebí volit stejnou značku, pokud jí kupujeme více ve více baleních. A to z toho důvodu, že má stejnou hrubost mletí. To zajištuje cca stejný průběh tuhnutí. Já sem koupil tu nejobyčejnější sádru a taky to šlo.

8. Příprava sádry, pro odlití. Máme několik možností a ty jsou závislé od toho co chceme a jak chceme formovat. Sádru je třeba sypat do kbelíku s vodou tak aby nám voda nepřetekla ale počítat že se objem navýší cca o 1/3. Můžete se držet návodu je to jistejší. Ale zjistil jsem, že když dělám větší množství, tak má sádra tendenci si sedat a potom ode dna jde špatně míchat a u dna tuhne rychleji než nahoře. Proto já sypu tak, aby když se voda uklidní, bylo vidět že hladina sádry je cca 4cm pod hladinou vody. Rozmíchám a sádra je řídká, poté za stálého míchání, přisypávám do doby než sádra začne houstnout. Podle hustoty se dá odvodit cca tvrdost samotné sádry po stuhnutí. Čím řidší sádra tím je po vytvrdnutí měkčí a lépe saje a opačně. Pro podpoření rychlého stuhnutí sádry se dá vmíchat klasická kuchýňská sůl. Nejlépe je vhodné si předem rozpustit sůl v hrnku vody a potom vlít do sádry za tekutého stavu. Když jsem poprvé zkoušel tento postup. Přišlo mi že sádra v některých místech byla exstrémně tvrdá i když dobře sála. A v těchto místech byla jakoby sklovitá. Sádru je nutno si připravit tak aby sme omezili co nejvíce vznik bublin a porovitosti.

9. Samotné lití je vhodnější, když vám někdo pomůže a lije licí hmotu, přez vaší ruku. Tím docílite aby se netvořilo tolik bublin v sádře, případně hluchá místa. Já jsem lil sám a snažil jsem se lít co nejpomaleji tak aby měla sádra čas si postupně všude zatéci. Po vytuhnutí se rozdělá přípravek a odstraní keramika a jíl tak abychom nepoškodili první polovinu.

10. Forma se otočí a vloží se opětně do něj květináček tak abychom mohli odlít druhou polovinu. Přípravek si přichytíme co nejblíže k sádrové polovině a fugy vymažeme jílem tak aby sádra nemohla uniknout.

11. Natřeme separační látkou
12. Odlijeme druhou polovinu

13.Opatrně oddělíme od sebe jde to ztuha a obě poloviny jsou měkké. Dbáme hlavně nato abychom nepoškodili formu. V případě že jsme formovali špatně a nenašli přesnou polovinu, tak výrobek, nemusí jít ven a bude zničen, což je samozřejmě špatně. Případně se může stát, že i forma se poničí a veškerá práce by přišla vniveč.

14. ořežeme rohy a hrany dokud forma je měkká. To z toho důvodu, že při pozdější manipulaci by se vyštípávaly a mohl by se odtrhnout větší kus než bysme si přáli.

15. Je důležité si vše řádně a pečlivě připravit, protože při samotném odlití jakákoliv chyba se projeví viz obrázek. Špetně utěsněná forma, výroba na nevhodném místě, nepromyšlené co to může udělat.


A nutno dodat že výroba mi trvala cca 6h sevším všudy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ludmila ludmila | E-mail | 4. ledna 2014 v 1:22 | Reagovat

super dakujem za radu ludmila

2 Kemo s.r.o.Teplice Kemo s.r.o.Teplice | E-mail | 7. července 2014 v 8:48 | Reagovat

Kemo s.r.o. Teplice Tel 417 578 898
Formy, modely , rozmnožvací epox. Zařízenípro porcelánový průmysl výroba keramiky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama