Krok za krokem k Wootzu

28. září 2011 v 13:00 | Naso |  Wootz
Tak jsem zde zas po dlouhé době, v dalších článcích bych chtěl krok za krokem se dopracovat k wootzu. Pořídil jsem si konečně lepší fotopřístroj takže fotky budou o něco lepší. Nyní jsem ve stavu kdy, mám již žáruvdorný jíl, tavící tyglík i když zrovna špatný tvar (baňatý, viz. foto), tyglík by měl být spíše stavěn na výšku. Vše mi trvá poměrně dlouho (lenost, peníze, shánět materiál a informace).
....Tak věci potřebné pro dosažení wootzu:
1. Žáruvdorný materiál (jíl s ostřivem) pro tavící tyglík
2. Pec ve které se bude tavit (Měla by být vystavěna také ze žáruvdorného materiálu a to z toho důvodu aby byla co nejméně opotřebována a šla použít pro další tavby.
3. Měch, kterým vháníme vzduch do pece
4. Palivo. Nejlépe historicky věrné, tedy dřevěné uhlí.ateriál ze kterého budeme vyrábět samotný wootz
5. Doplňkový materiál

iNFORMACE POTŘEBNÉ PRO REALIZACI

Wootz je materiál složený z železa a ušlechtilých kovů a jejich karbidů. Pokud ho chceme tavit zvolíme nějakou konstrukční ocel se zaručenou mírou zastoupení jednotlivých legujících prvků a příměsí. Máme tedy konstrukční ocel, která má například 0,7%C + legující prvky. Pokud chceme dostat wootz který bude mít cca 1,2-1,5% C. Musíme taveninu dolegovat C v potřebném množství. Vše se počítá váhově! Tedy potřebujeme cca 0,7%C dodat do 0,7%. 0,7+0,7= 1,4%. musíme počítat s nějakou strátou C při roztavení samotné oceli, při samotném spracovávání wootzu. Pokud se nám podaří dostat kovatelný wootz, tak následné zpracovávání je několikanásobný redukční ohřev do 800°C. Celkový počet kování je někde něco okolo 200cyklů.

Takže nejprve je potřeba roztavit ocel teplota tavení Fe je 1538°C. Uhlík (C) snižuje teplotu tavení okolik to vám přesně neřeknu, ale litina má bod tavení nižší než čisté Fe (nastudujte podle diagramu Fe3C)! U cca 0,77% by měla být teplota tavení někde okolo 1450°C (odhadem). Důležitá informace to nám nevydrží šamot. Ten je do cca 1300°C. Nedocházelo by k slinutí střepu, ale ke stíkání. Krátkodobě by tuto teplotu mohl snad vydržet s tím že by stíkaly povrchové vrstvy, dlouhodobě určitě nee. Proto je důležité mít žáruvdorný matereiál (jíl). Já osobně jsem byl v lokalitě kde se historicky težilo železo a nacházejí se zde malá ložiska kaolinu s přímesí oxidu a hydroxidu Fe, které snižují bod slinutí (tavení). Teplota tavení křemíku (ostřiva- křemičitý písek) cca 1420°C, teplota tavení kaolinu je cca 1500°C a výše. Záleží na čistotě samotného kaolinu. Odhadem bych mohl mít směs která začne (slinout) někde okolo 1450 a tavit až na 1600°C! Je to kaolinitický jíl + křemičitý písek jemné zrnitosti.

Typ pece budu volit s ohřevem vzduchu. Je to typ pece kdy vstupuije vduch do topeniště ohřátý od stěny topeniště, tuto stěnu zároveň ochlazuje. U klasické pece vzduch vstupuje přímo neohřátý a stěnu topeniště nijak neochlazuje! V případě že bychom použili méně žáruvdorný materiál může docházet ke stíkání stěny topeniště. Pokud by došlo ke stíkání mohlo by docházet k ucpávání dyšen a k nerovnoměrnému ohřevu tavícího tyglíku.Tím by docházelo k jeho praskání, což je nežádoucí. Tavenina by nám vytekla do pece a nic by z toho nebylo.

Vstup vzduchu zajištujeme pomocí měchu. Chci si postavit dvoučinný kovářský měch. Ten má tu výhodu že vzduch fouká nepřetržitě a pod tlakem!
místo odkud jsem těžil žáruvdorný materiál:

V této lokalitě je v podstatě každý jíl materiál více či méně žáruvdorný, žáruvdornost zde závisí na oxidech a hydroxidech Fe já jsem se snažil vybrat co nejčistší a tímpádem nejžáruvdornější bílý kaolinitický jíl. Při dolování byl soudržný odlamoval se v kusech a po rozdrolení byl silně drolivý. Po spojení s vodou vzniká klasická kašovitá hmota jako voda s jílem.

Mé místo dolování
křemičitý písek (písek) pojený s kaolínem.

žáruvdorný materiál (kaolinitický jíl) v surovém stavu po ručním dolování.Další spracovávání probíhalo strouhání na struhadle, přesetím přez jemné síto a následné spojení s vodou.

čistota materiálu zde je zhutněný kaolinitický jíl

Nastrouhaný jíl připravený ke zpracování

Dalším zpracováním přidáme vodu, křemičitý písek jako ostřivo a hněteme aby byla směs homogení. Tato práce je výrazně fyzicky náročná.


Zpracovaný žáruvdorný materiál a jeho struktura

Žároměrka z tohoto materiálu

vlevo žároměrka ze které je směs, napravo surový kaolinitický jíl, po opracování do kostky.

Typ pece je s předehřevem vzduchu.

Je to v podstatě dvoupláštová pec. Vnitřní plášť a vnější plášť. Vnitřní plášť je přímo v kontaktu s palivem, ohněm, popelem, a žárem. Vnitřní plášť bude vystaven stejné teplotě jako tavící tyglík. Proto by měl být plášť, ze stejného materiálu, případně z čistšího materiálu pro možné opakované použití pece. Vnitřní plášť bude složený z plechu na kterém budou cihličky z žáruvdorného jílu po celém obvodu. V určitých místech budou vyvrtány otvory (dyšny- otvory kterými bude proudit ohřátý vzduch). Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je prostor kde bude proudit vzduch. V tomto prostoru proudí vzduch který se ohřívá od vnitřního pláště a zárověň jej ochlazuje. Vnější plášť může být z méně čistějšího materiálu ale musí být taktéž žáruvzdorný tedy jíl ze stejné lokality, já budu používat stejný jíl. Který použiju na vnitřní plášť. Vnější plášt se bude ohřívat od ohřátého vzduchu. Na tento plášť jsou kladeny nejmenší nároky. Bude to přibližně vypadat takto:

schéma:
První obrázek:
P1- vnitřní plášť
P2- vnější plášť
D- dyšny
T- Tyglík
T1-T2- vstup vzduchu přez navařenou kovovou trubku.
J1-J2- žáruvdorný materiál (jíl)

Schéma druhé: Měch
K- klapky (většinou z kuže, koženky atpd)
Č- čela (pevná čela, která jsou ze dřeva s ovory pro přístup vzduchu
M- Madlo kterým pohybujeme
kož.: Koženka, kůže jiný nepropustný materiál pro vzduch.

vnitřní plášt zde jsou fotky jen pro představu já to budu mít řešeno jinak tak jak jsem uváděl ve schématu.
poklop
pec vnější a vnitřní plášť bez žáruvdorného jílu, které bude mé vyplepšení.
pec s poklopem
pec v činosti zde je vidět jak se dá snadno doplňovat palivo (dřevěné uhlí)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama